נוף בראשית, יין משובח וריח תורה: היקב באור הגנוז

עלינו לבקר את היקב באור הגנוז, ישוב קטן ליד מירון, ומצאנו סיבה פוטוגנית וטעימה לארוז את המשפחה ליום כיף בצפון. מה תמצאו שם? נוף בראשית ויין בוטיק משובח ועטור פרסים בכשרות מהודרת, שהח
ל מהבציר ועד לפס הביקבוק נעשה בידי שומרי תורה ומצוות (יין, אוכל)

 
וולקאם טו אור הגנוז - יישוב קטן בצפון השוכן בסמוך לציון רבי שמעון בר יוחאי במירון. ומה מיוחד במקום הזה אתם שואלים. ובכן, האנשים. כן כן - אנשים כמו אלה המתגוררים באור הגנוז, קשה מאוד למצוא במקום כלשהו על הכדור הזה שנקרא כדור הארץ.
אנחנו מדברים על אנשים שומרי תורה ומצוות שחיים ביישוב שיתופי ומחפשים איך לחיות באחדות כזו, שבה כל אחד תורם ועוזר לשני.

בין הדברים שניתן למצוא ביישוב הוא יקב אור הגנוז - יקב בוטיק שזכה בפרסים רבים ונחשב לאחד מהיקבים המובילים בארץ. והדבר המטורף ביותר בסיפור הוא שהיקב כולו מתופעל על ידי שומרי תורה ומצוות - החל מהבציר ועד לפס הביקבוק.

יין, אהבה ועם ישראל

בשבוע שעבר עלינו לצפון וביקרנו את החברים באור הגנוז. את העובדים מצאנו באמצע הפסקת קפה, אבל כזו הפסקת קפה - עם לימוד תורה בדבקות - עוד לא ראינו.

דניאל רוזנטל, מזכיר היישוב לשעבר ומהאנשים הבולטים במקום, מסביר מה כל כך מיוחד באור הגנוז. "הקמנו את היישוב בשביל לבנות חברה שיתופית - בה כל פרט ופרט דואג לשאר הפרטים בחברה" מספר רוזנטל. "כשהכספים נכנסים לסל אחד אנחנו יכולים לדאוג לכל אחד בצורה מדויקת. האהבה שלנו לעם ישראל ובינינו נכנסת ליין עצמו".

ואם אתם רוצים לדעת כיצד מכינים יין איכותי ומשובח, עודד אפריק, מנהל היקב, יספר לכם על תהליך הייצור ועל רוברט פרקר, מבקר היין מספר 1 בעולם, שהפתיע את היקב הצעיר עם ציון מדהים.

"יין מתחיל מהכרם. כמו כל מוצר הוא מתחיל מהחומר גלם. בענבים, ברגע שמגדלים כמות גדולה לדונם האיכות יורדת. לאחר מכן אלו תהליכי הייצור - מיון גרגירים כשעוברים על כל ענב לבדוק אם הוא מתאים לאותו יין. לאחר מכן יישון היין בחביות ובסוף מגיעים גם לתפאורה החיצונית".

"מתוך המכירות של היקב כ-40 אחוז הולך לייצוא - השוק המרכזי הוא ארה"ב והשווקים הנוספים הם אנגליה, בלגיה ושוויץ. היקב הצליח להגיע בשנים הללו לאיכויות של יין שלא נופלות מיקבים גדולים ווותיקים בארץ ברוך השם. אנחנו תולים את זה בברכה של המטרה שלשמה הוקם היקב וכמובן הברכה של הרב ששורה פה תמיד וההשגחה של רבי שמעון על הרכמים. עצם זה שכל העובדים הם תושבי המקום ועובדי השם, אנחנו מאמינים שזו הברכה האמיתית".

על הזכייה בפרסים הוא אומר: "יש תערוכה בארץ שנקראת "טרווינו", שהיקב קיבל את הפרסים הכי גבוהים שיכולים להיות. היין שזכה נקרא "נמורה", שזכה גם מרוברט פרקר, מבקר היין מספר 1 בעולם, לציון 91, שבשביל יקב צעיר כמו אור הגנוז להגיע לכזה ציון זה... ברוך השם".

כשאחד מהבסיסים החשובים של צה"ל משקיף מלמעלה, אנחנו יוצאים לסיור ביישוב ובכרמים הסובבים אותו, ששבתו בשנה הקודמת בגלל השמיטה. "כל הכרמים שעבדו עם היקב לא עבדו בשמיטה. הם גיבורי חיל אמיתיים" אומר אפריק.

אז מה צריך אדם יותר מזה: אוויר הרים צלול, יין וריח תורה שנישא באוויר. האור הגנוז יוצא לאור.

יקב אור הגנוז, ד.נ. מרום הגליל | אור הגנוז 13109 | טלפון: 04-6990836 

 

 


 

לגמנו את 'הורקנוס' של יקב אור הגנוז ולא התחרטנו

מתלבטים איזה יין לשתות בפורים בלי לחטוף פטישים? ובכן, לגמנו את החדש של יקב אור הגנוז, ולא התחרטנו. קוראים לו 'הורקנוס', יש ממנו רק 2,000 בקבוקים והוא, איך נגדיר את זה בלי להישמע יומרניים? פשוט וואו (יין ואלכוהול, אוכל)

הורקנוס 2010 - יין אדום יבש

פורים כבר ממש מעבר לפינה וכבר אמרו חכמינו "זריזין מקדימין למצוות", אז התחלנו להתכונן ל"חייב איניש לבסומי". יצאנו לאירוע השקת "הורקנוס" - היין החדש והיוקרתי של יקב אור הגנוז, שם התכנסו המשווקים ובעלי חנויות היין.

אירוע השקה נשמע אמנם
 כמו דבר משמים ויבש, בטח כשאתה רואה את כולם מסתובבים עם כוסות יין כשהאף שלהם תקוע בתוכן והיין מתערבב לו בעדינות מרגיזה, אבל אז פגשנו את ארקדי, יועץ היין, שהצליח להעיר את כולם עם התיאורים הצבעוניים על היין החדש.

מסדרת ההורקנוס יוצרו רק 2,000 בקבוקים, וכל בקבוק ממוספר. לא שאנחנו ממש מבינים ביין, אבל התגובה הראשונית מיד לאחר טעימת ההורקנוס הייתה "וואו", ובגלל שאנחנו כאמור לא ממש מבינים ביין אז גם אין לנו ממש דרך לתאר זאת מלבד "וואו". לא מתוחכם במיוחד, אבל יש מספר אנשים שדווקא מבינים ויכולים להסביר היטב:

"יין עם גוף עשיר ושוליים מאוד בהירות, לא להאמין שזה יין בן שש שנים. בטעימה עיוורת, היה מקבל יין של שנה וחצי. מרגישים פוטנציאל התיישנות להמון שנים קדימה. כיפי, מדהים, מומלץ בחום לכולם".

שווה את הכסף?

"שווה כל שקל".

"אני אומר שזה יין פשוט טעים" אומר לנו מבקר נוסף, "יין מאוד טעים, שיש בו טביעת אצבע מוכרת. של יהודה". היינן הראשי, יהודה כמיסה, צנוע ונחבא אל הכלים. הוא צופה באירוע מן הצד ומסרב לדבר איתנו.

אז אם אתם מחפשים יין מיוחד לאירוע מיוחד, המלצה שלנו - הורקנוס של יקב אור הגנוז. לא תתחרטו.

יקב אור הגנוז, ד.נ. מרום הגליל | אור הגנוז 13109 | טלפון: 04-6990836


 

רואים את האור הגנוז

 

על "יקImage result for ‫אור הגנוז‬‎ב אור הגנוז" שמעתי כבר לפני כמה שנים ואף טעמתי כמה מיינותיו – שלא הרשימו אז. זאת האמת. כאשר הציע מי מחברי הפורום לבקר שם, העדפתי לדחותו ולהמתין לזמנים טובים יותר; בכל זאת, אתה לא רוצה לקחת קבוצת אנשים לנסיעה ארוכה ולבסוף להתאכזב מהיין. עברו שנתיים או שלוש ושוב הזדמן לי לטעום מיינות היקב. בהתחלה היה זה יין בשם 'אילימה' אבל גם מכרם עמוקה וחלקת מרום הגיעו בקבוקים. וראה זה פלא – היין השתפר בצורה משמעותית וכבר לא ניתן היה להתעלם ממנו. כיון שכך, הרמתי טלפון לאנשי היקב, נקבע המועד והגעתי אל היקב – חמוש בעשרים וחמישה מחברי הפורום. מקום מושבו של היקב הוא במושב דתי-קהילתי-שיתופי הנושא את אותו שם, הנמצא בגליל העליון מול מירון וספסופה, על הכביש העולה אל גוש חלב, ג'יש בשפת המקומיים.

את פנינו קיבל בחיוך רגוע יהודה קמיסה, היינן והכורם ואף הציע כוס קפה מעורר לפתוח בו את הבוקר. לפני כשנה וחצי הצטרף אל צוות היקב מוקי ויינשטוק, המוכר לחובבי היין כמי שניהל את תחום ההדרכה ביקבי רמה"ג – ואף הוא הגיע לכבודנו באותו בוקר אל היקב.

אחרי הקפה החזק התארגנו לרכבים ויצאנו לסיור בכרמי היקב, או יותר נכון אל כרם ספציפי – כרם הנמורה. הכרם נמצא מאחורי הישוב ספסופה השכן, בתוך חוות הנמורה, אשר בבעלות משפחתו של קמיסה. הדרך אל הכרם עוברת בשב
ילי עפר בינות מטעי נקטרינות, אפרסקים, תפוחים ואגסים עמוסים פירות בשלים, רגע לפני קטיף (כן, היה גם מי שלא התאפק, שלח יד תוך כדי נסיעה, קטף והתענג על הפרי העסיסי…). בחווה עצמה מגדלים דובדבנים, קיווי, שזיפים וכמובן – ענבי יין. החנינו את הרכבים והתאספנו סביב ליהודה.

קמיסה: "יש לנו בחלקת הנמורה קברנה סוביניון ומרלו בכמויות מסחריות ועוד זנים בחלקה ניסיונית. הטיפול בכרם הוא אורגני, ללא חומרי הדברה מזיקים (אם כי ללא אישור אגריאור – ר.פ.). הכרם עצמו בן 22 שנה, יש לו ניקוז טוב והשיפוע שלו מאפשר בציר ידני ברוב החלקה. אני טוען שגפן הוא כמו ילד וכך צריך להיות הטיפול בו – לפעמים הוא כועס, בועט, לפעמים לא עונה ולפעמים הוא צומח לפי התוכנית של ההורים. כל אחד עם האופי שלו, ממש כמו ילד, ולכן הטיפול צריך להיות פרטני תוך מתן תשומת לב ומעקב אישי לכל שתיל. הצימוח פה הוא מתון, וכמו שאתם רואים אנחנו קושרים את הזמורות לגובה כדי שלא יצלילו על הפרי. הבוחל מתעכב השנה ורק עתה (אמצע יולי – ר.פ.) הוא מתחיל באופן איטי".

אנחנו בוחנים את הסביבה ומגלים מספר בקתות מפוזרות בבדידות בשטח. יהודה מסביר – "את החווה קנו ההורים שלי לפני 50 שנה. פה גדלתי ואני מכיר בה כל פינה. היום אחי מפתח אותה, מגדל בה עיזים, הקים כמה צימרים ועוד".

אנחנו יורדים אל החלקה הניסיונית, שם גדלים ברברה, מורבדר, פטי-ורדו ("יש לנו חלקת פטי-ורדו בכפר שמאי. אלו ענבים אחרים לגמרי" אומר יהודה), קברנה פרנק ועוד. הענבים עדיין בוסר אך פה ושם מבצבץ ענב שהתחיל להחליף את צבעו. הכמות הנבצרת היא בסביבות 800-900 ק"ג לדונם, בעיקר בשל דילול מוקדם של האשכולות. "תראו את המיץ של הפטי-ורדו – מרוכז כמו שמן זית" אומר קמיסה בגאווה מופגנת, "במקומות אחרים בארץ בוצרים כמות כפולה, אבל אני מדלל כדי שהמיץ יהיה מרוכז".

אנו שבים למכוניות וחוזרים אל היקב. בכל זאת – חם והשמש קופחת.

בקומת הגלריה של מרכז המבקרים נערכו שולחנות עבור הטעימה (כוסות, גבינות לחמים ושאר ירקות) ואנו מתיישבים סביב. מכאן ואילך תופס מוקי את המושכות ומנהל את העניינים.

רשמי טעימה:
ראשית נמזג יין חצי יבש צונן – "כדי להשיב את הנפש", אמר מישהו…
לבן חצי יבש, חלקת אבטליון, 2011 – ממסך חצי יבש (8 גרם סוכר שיורי לליטר) של שרדונה וסוביניון בלאן, בעל צבע הנוטה לגוון אפרסקי בהיר. האף דומיננטי ומתקתק. יש לו רק 12% אלכוהול והוא מתגלה כפירותי מאוד, חנפן אפילו, עם המתקתקות שלו. אפריטיף מוצלח.

מוקי: "אנחנו משתדלים שלא 'לשחק' עם הענבים אלא להביא אותם אל הבקבוק בצורה הכי ישירה שאפשר. זו הסיבה שהיינות נקראים על שם חלקות הכרם בהם הם נבצרו. אנחנו רוצים להביא לידי ביטוי את הטרואר הייחודי של הכרמים ולכן כמעט ולא עושים בלנדים בין חלקות. בחלקת עמוקה, למשל, המרלו בשנת 2010 היה מדהים, עשיר, אגרסיבי ואילו הק"ס היה רך יותר, עדין. בשנת 2011 – היוצרות התהפכו והמרלו שקיבלנו היה יותר אלגנטי מאשר הק"ס. כל יין אצלנו הוא SINGEL WINYARD – החל בסדרה הבסיסית, וניתן יהיה לזהות בו את הטרואר הייחודי של הכרם בו הוא גדל".

קמיסה: "רוב העבודה שלי היא בכרם. ביקב אני משתדל לעשות כמה שפחות, רק טכניקה. אני לא רואה את עצמי כיינן אלא בעיקר כורם. אנחנו בודקים את ההמשכיות של כל חלקה ולא של כל יין. סגנון היין שלנו הוא אמנם עולם חדש, אבל העבודה בכרם היא בדיוק כמו באירופה הישנה. כמה שפחות להתערב בטבע".

רוזה, כרם עמוקה נבוריה, 2011 – רוזה חצי יבש בעל צבע משגע ועוצמתי. הוא הותקן מקברנה פרנק, מרלו, שיראז ומורבדר ויש בו 13% אלכוהול. אף נעים ופירותי, בחיך הוא מתקתק, לטעמי – מעט יתר על המידה, אבל רוב החברים דווקא אהבו אותו. אולי זה אני שאוהב את הרוזה יותר חמצמץ ומינרלי. בסה"כ יין כייפי ולא מחייב.
מוקי: "היין שלנו מחולק לשלוש סדרות עיקריות, ויש גם כמה יינות נוספים שעומדים בפני עצמם. סדרת הבסיס נקראת "עמוקה", ויש בה שיראז, מרלו וקברנה סוביניון. כמו כן הלבן שטעמנו והרוזה נמצאים בה. מחיר המחירון לצרכן ליין בסדרה זו עמוד על 59 ₪.

סדרת הביניים נקראת "מרום" ובה יש קברנה סוביניון, מרלו וכן ממסך של ק"ס, קברנה פרנק ושיראז. מחיר יין בסדרה עומד על 90 ₪.
מעל הכל, יין הדגל שלנו – "נמורה" המיוצר בכמות מצומצמת (1800 בקבוקים) ומחירו לצרכן כ-180 ₪. מעבר לכך יש לנו יינות קינוח וגם הפתעות שתגענה בהמשך".

עמוקה מרלו, 2011 – יין מסדרת הבסיס של היקב. לאחר תסיסה היין נשאר על הקליפות כארבעה ימים נוספים למיצוי טעמים וצבע. התבגר 6 חודשים בחביות. אף נעים ופירותי, בחיך מעט שטוח. יין נחמד לשתיה יומיומית.

עמוקה שיראז, 2011 – גם כאן תהליך הייצור דומה. אף פרחוני (סיגליות), אוכמניות טריות ומעט טבק. בחיך הוא מעקצץ מעט ובעל גוף קל-בינוני. ילך טוב עם פסטה ברוטב עגבניות או פיצה.

מרום, קברנה סוביניון כרם שמאי, 2009 – עברנו אל סדרת הביניים, וראשון נמזג לנו דווקא יין מתיישן. יש לו צבע יפה שנוצר בשהייה נוספת בת כשבוע של הקליפות עם היין לאחר תום התסיסה. התבגרות בת 14 חודש בחביות. חומציות גבוהה וטאנינים שריריים. אחרי חצי שעה בכוס הוא נרגע ומפגין יכולת משופרת. יין מוצלח.

מרום, קברנה סוביניון כרם שמאי, 2010 – האח הצעיר. ארומה פירותית נעימה של דובדבן ופטל משולב בשוקולד. חבית עדינה מאוד מורגשת אף היא. הטאנינים צעירים מאוד ובועטים. תנו לו זמן והוא יעלה על אחיו הקודם.

בלנד בורדולזי 2010, טעימת חבית (לא למכירה) – וואו! זה חתיכת יין! צבע עמוק ואטום בגווני בורדו-שחור, אף מורכב של פרי שחור ואדום, קקאו וקפה. בחיך טעמים עזים של פרי שחור, טאנינים עוצמתיים אך כאלה ש'יושבים טוב' בפה, עגול ובעל סיומת ארוכה. המוצלח בטעימה עד עתה.

נמורה 2007 (ארכיון) – יין הדגל של היקב. רך ונעים לשתיה. עשיר מאוד, אפילו בומבסטי ומשלב מעבר לפירותיות שהתמתנה גם טעמים ירוקים (מנטה). מרשים ביותר!

נמורה 2009 – הדגל הזה דווקא זמין כעת בחנויות. הוא מבוסס על קברנה סוביניון, נשאר על קליפותיו לאחר תום התסיסה עוד כשבועיים ולאחר מכן התיישן 24 חודש בחביות אלון. צבע מצוין וכהה, עגול וקטיפתי, עמוס טעמי פרי ושוקולד מריר והטאנינים שלו יחד עם החומציות הטובה יחזיקו אותו באויר עוד שנים טובות. מצוין!

אילימה 2010 – יין ייחודי שנעשה בהכוונת ד"ר ארקדי פפיקיאן ומשלב טכנולוגיה חדשנית – אין ביין ביסולפיט כלל! הותקן מרוב קברנה סוביניון ומעט קברנה פרנק והתבגר 14 חודשים בחביות. יש לו צבע יפה וסמיך, ארומות דובדבן שחור ושוקולד. מצד אחד הוא מיושב ונגיש אך מצד שני הוא שומר על רעננות פירותית. יין זה הומלץ בעבר לשתיה תוך שנה מיציאתו לשוק אולם התוצאות בשטח מוכיחות כי הוא יכול להתיישן גם תקופה ארוכה יותר (אני עצמי טעמתי לאחרונה את זה מבציר 2009 והוא היה חיוני ביותר – ר.פ.). מחירו לצרכן – 90 ₪ (אזל).

הר סיני 2010 – יין קינוח בסגנון פורט, שהתבגר כשנה בחביות בשמש. יש לו 15.5% אלכוהול בלבד, ריח מופלא של פירות יבשים (תאנים, תמרים וחרובים), הוא סמיך וליקרי בעל מתיקות מאוזנת. חלק מהיין אף עושן ע"י גזרי עצי זית גליליים והוסיף לו נופך קהורי משהו. אין דרך יותר טובה לסיים את הביקור שלנו או כל ארוחה מאשר היין הזה. שאפו! (מחיר מומלץ – 95 ₪)

לחיים, חברים – רק בריאות, טוב ושלום!


 

יין אילימה - יקב אור הגנוז

 

יין אלימה נולד מאילימה - יין אדום יבש ללא תוספת ביסולפיטאהבה וניסיון מצטבר של עשרות שנים בטיפוח הכרם ועשיית היין, יין בריא לאנשים בריאים.

פרופסור עמוס הדס כתב על היין:
יין זה (אילמה, תוצרת "יקב אור הגנוז", שנת בציר 2010), החסר את החומר המשמר בי-סולפיט, יוצר בשיטת ייצור חדשנית שפותחה ונוסתה במיוחד לצורך ייצורו של יין זה, כדי לענות על דרישת השוק ליינות אורגניים טהורים ונקיים מכל חומר משמר, וכן לענות לצורכי שוק היינות הבריאים שאינם פוגעים בצרכנים בעלי רגישויות (אלרגניים) לחומרי שימור כבי-סולפיט או נגזרותיו.

היין יוצר בשיטה מיוחדת המאפשרת את קיום כל שלבי ייצור היין מבציר וכלה בביקבוקו ללא תוספות
 בי-סולפיט, בין אם לצורך הבטחת שלבי הייצור ובין אם לצורך שימורו לאחר בקבוקו. שלבי הליך הייצור כולו דומים כמעט בכל להליך המקובל בייצור יינות כלומר: בציר ענבים בשלים (קברנה סוביניון, קברנה פרנק ופטיט וורדו), הפרדה וייצור התירוש, העברה למיכלים בהם מתקיימות תסיסות התירוש האיטיות (כוהלית ומאלו לקטית) ובטמפרטורה נמוכה מהמקובל תוך שמירה על משך השרייה ממושכת של הזגים בתירוש וביין, שפיות עוקבות, הרחקת השיירים, הבגרת היין ויישונו בחביות עץ צרפתי. בשונה מהמקובל כול אלה בוצעו ללא תוספי ביסולפיט ותוך הקפדה יתרה על מניעת חדירת אוויר, או חמצן ליין מתחילת הייצור וכלה בבקבוק.

בבחינה כללית היין מאד פירותי, עוצמתי (רב כוהל) ומאוזן, אך שונה מעט בטעמו מיינות שולחן אדומים מאותם זנים שיוצרו עם בי-סולפיט. היין נשא חן בעיני בני ביתי ולכן היין הוכנס לאוסף היין הפרטי שלי. היין אינו מבושל ולכן מתקיימים בו תהליכים של התיישנות בבקבוק כצפוי. מאחר והיין חסר הגנה מחמצון אפשרי (בשל העדר בי-סולפיט), יש לשמור על היין במקרר ביתי רגיל בטמפרטורות נמוכות (13 – 6 מעלות צלזיוס) בניגוד למקובל ליינות רגילים (בהם מצוי בי-סולפיט) הנשמרים במקרר יינות (18 - 14 מעלות צלזיוס).


 

אור הגנוז - הרב אמר להשקיע ביקב

 

מוקי וינשטוק – אשכול הדרכות, לא ישן בלילה שבין חמישי לשישי לפני ביקורנו ביקב יהודה כמיסה (משמאל) ומוקי וינשטוקאור הגנוז. עד שלוש לפנות בוקר הוא התארח בתוכניתו השבועית של אמנון פאר "לילה חי מאוד"ברשת ב', שם ניסה לייצג את יקב אור הגנוז – לספר ולהטעים את היינות. משימה לא פשוטה בלילה שאירח את ותיקי גל"צ לציון 60 שנה לתחנת הרדיו.
לאחר מכן הוא נסע הביתה לצפון, וב- 10:30 בדיוק, כמתוכנן, קידם מוקי את פנינו בכניסה למרכז המבקרים שליקב אור הגנוז במושב השיתופי הנושא שם זה וממוקם בקרבת הר מירון ובלב ארץ היין של רמת דלתון – כרם בן זימרה.

עד שיתפנה יהודה כמיסה היינן, המטפל בחבורה עליזה של צעירים שגם טועמים וגם קונים, אנחנו עם מוקי, ושומעים כי כמיסה הוא אומן במקצועו – חרש ברזל ועץ, והוא זה שבנה בעצמו את לוגו היקב המפוסל בחזית.

מה זה אור הגנוז גם אתם שואלים? ובכן, השם קשור לקבלה, והיקב הוא של הישוב שאנשיו הם קיבוצניקים ברובם, שחזרו בתשובה והקימו "קיבוץ" – הכל שיתופי, כולל היקב שהוקם כמקור פרנסה לתושבים.

יהודה עדיין בתוך מרכז המבקרים ואנחנו מעיינים בתפילת היינן, אותה חיברו פרופ'עמוס הדס וד"ר ארקדי פפיקיאן – היועץ הצמוד של יקב אור הגנוז, והמוצגת על לוח גדול בכניסה ליקב:
יהי רצון מלפניך, והאצל מברכתך לכורמים במעשה ידיהם למען יפקידו בידנו לימים יבואו  פרי הילולים.
אנא האר עלינו מחוכמתך, אשש כוונותינו, אמצנו במעשה ידינו וברך פעולותינו.
פרוס מטובך והענק סגולות לברואיך השמרים והחיידקים הופכי תירוש מבורך ליין.
מלא משאלות נפש ייננים למען ימלאו יקבינו יינות הילולים.
הנחנו ביישונם ,ייצובם  מפני פגעים ועיצובם ליינות איכות מאריכי ימים, למען יהיו מתת בריאות ושימחה לכל השותים אותם.
כי ברוך אתה שומע תפילת היינן.

מוקי וינשטוק – הזרוע השיווקיתמוקי וינשטוק, ארכיון ישראל פרקר
מוקי וינשטוק פעיל בעולם היין מזה 25 שנים, וכפי שהוא אומר: "חיידק היין הוא גורל ומזל". הוא היה חבר בקיבוץ עמיעד, רצה ללמוד באוניברסיטה והחליט ללמוד שיווק וכלכלה. תוך כדי הלימודים פנה אליו חבר קיבוץ שאמר כי הוא מייצר משקאות אלכוהוליים מכל פרי. משם הייתה קצרה הדרך לעבודה לתואר שני על הקמת יקב שמייצר לא מענבים אלא מפירות אחרים.
כשמוקי חזר לקיבוץ עם תואר שני בשיווק, הוא ניסה לעניין בהקמת יקב, הקים וניהל אותו במשך שש שנים עד לעזיבתו.

וינשטוק עבר לסגל בתפקידי מכירות, ומשם ליקבי רמת הגולן לכעשר שנים שהחלו בהקמת מערכת הפצה ושיווק עם שמוליק חזן, ואז שלום בלייר ביקש ממנו להקים מערכת הדרכה לציבור כמשימה לאומית – לדבר על יין, לחנך על יין – לא למכור אפילו בקבוק.
בשלב הבא עבד מוקי וינשטוק שלוש שנים ב– BBL שקנו את יקב תבור, ויצא לעצמאות במסגרת חברת אשכול – שעד לאחרונה עסקה בהדרכות יין, קורסים וסמינרים, מעורבות בלימודי יין שונים בארץ, וסיורי יין בארץ ובחו"ל.

היום הוא מטמיע מודל חדש אותו פיתח, ולו שלושה קודקודים: חברת הדרכות , ליווי ושיווק של מקבץ יקבי בוטיק, ופיתוח פלטפורמה מכירתית משלו , עם חנות ראשונה שתיפתח בינואר בכרמיאל.
מוקי מלווה את היקבים אור הגנוז ו-ונחוצקר - ממירון, שריג – ממרחביה, דאדא – מכרם מהר"ל, עמרם - מרמות נפתלי, וטרה נובה – מכנף.

בדרך כלל, כשהוא בוחר לייצג וללוות יקב, מוקי מחפש שני אלמנטים בסיסיים: קודם כל מראה כללי אור הגנוזטרואר. בגליל מכירים כמה טרוארים מפורסמים: כרם קדש, רמת דלתון – כרם בן זימרה, קאיומי. טרואר שכמעט לא דיברו עליו הוא אזור מירון, שרובו במבנה צפוני – יתרון בארצנו החמה, ויש בו הרבה עמקים קטנים שמרכזים לחות וקור. הבולט ביותר שם הוא אזור נמורה, עם ריכוז של קור וכמות שמש נמוכה ב- 50 אחוז מזו של רמת דלתון; מה שמביא לחמיצות יותר גבוהה, הרבה פחות בריקס, ולהבשלה פנולית הרבה יותר טובה.
הוכחה לכך: השנה היה באזור זה בציר יוצא דופן מבחינת האיכויות בגלל הטרואר; וזאת בשנה בעייתית לכל כורמי הצפון.

דבר שני אותו מחפש מוקי וינשטוק: אנשים טובים – לא רק טובי לב, אלא פתוחים מגוונים, יצירתיים, נדיבים עם היין כמו שהם עם אנשים.
את האנשים הטובים מצא מוקי וינשטוק ביקב אור הגנוז ואצל היינן שלו – יהודה כמיסה.

יהודה כמיסה – אומן מתכת ועץ ויינן

במקצועו יהודה כמיסה הוא אומן מתכת ועץ, יליד מושב דלתון – שם גידלו כרמים לפני יותר מ- 20 שנה. הוא ייצר יין בביתו לשכנים, לא באופן מסחרי. יהודה הגיע לאור הגנוז לפני שבע שנים, והוחלט להקים יקב קטן לצרכי הישוב, כחלק מהאופי השיתופי בו עושים יחד אוכל לשבת וקונים ביגוד במשותף.

יהודה הכין יין לישוב, התקבלו תגובות טובות מאנשי מקצוע והצעה להקים משהו יותר רציני. היקב הוא חלק ממכלול קיום הרעיון השיתופי של אור הגנוז, יש בו עבודה משותפת של כמה חברים מהישוב, והיכרות עם מי שיהודה מגדיר כאנשים טובים מענף היין, שלדבריו מאופיין באנשים מעניינים וגם פרנסה.
ביישוב יש 74 משפחות, ביקב שמונה עובדים, עובדי כרמים וגם נשים במנהלה ובהנהלת חשבונות.
יהודה למד ייננות במכללת תל-חי ולומד באופן פרטי אצל ארקדי פפיקיאן, יועץ היקב, כבר ארבע שנים.

מה מיוחד ביין שלכם?
יהודה כמיסה:
הנשמה היתרה שיש בו. נשמה יתרה זה כשאדם עושה משהו והכוונה אינה כסף או כבוד, אלא כוונה טובה שמישהו ייהנה מזה, במיוחד ביין שהוא משהו חי. יש הבדל בין יינות שנעשו בצורה כזאת עם נשמה לצורה מלאכותית, במיוחד ביינות של יקבים אחרים שאני שותה בשבת.

מישהו היה צריך לקבל החלטות ולאשר השקעה כספית לא מבוטלת דווקא ביקב. זו הייתה החלטה של כל חברי המושב?
יהודה כמיסה: אגלה לכם סוד. יש לנו רב. הרב שלנו אוהב עשייה וחדשנות, והוא קבע שנקים יקב ונשקיע בו.

יהודה, מה היתרונות של אור הגנוז מול יקבים אחרים?
היתרונות הם הגליל. אני מגדל כרמים יותר מ- 20 שנה. יש בהרי יהודה כרמים איכותיים המשתווים אלינו. היתרון הוא שהכרמים שלנו, בניהול שלנו ושליטה שלנו – המרוחק ביותר הוא דלתון.

האם יש הבדלים בין מיקומים שונים בטרואר שלכם?
מוקי וינשטוק:
התשובה טמונה בקלון הספציפי. ערבוב הקרקעות בגליל מביא לאדמות השונות באותו דונם קרקע. זה משפיע.
יהודה כמיסה: כשמכירים, יש הבדלים בין שורה לשורה ובין גפן לגפן, אכן יש הבדל בקרקע בין כל מטר וכל קלון, אבל מה שמייחד את היינות שלנו הוא הצבע המאוד כהה ועמוק בכל היינות שלנו.
מוקי וינשטוק: זו תולדה של כך שכל האזור היה מכוסה פעם בים. כשיש ים שוקעים כל בעלי החיים ונוצרות תחמוצות, במיוחד תחמוצת הברזל, והיא זאת שצובעת.

איך היה הבציר השנה?
יהודה כמיסה:
אצלנו היה רגיל כמו כל שנה, וסיימנו אותו בתחילת נובמבר עם בציר של קברנה סוביניון מיוחד, שנעשה ממנו לראשונה יין מיוחד עם רימונים, ללא ביסולפיט – דבר שידרוש קירור בתהליכי הייצור, אך לא לאחר הביקבוק.

יש קו מאפיין ליינות אור הגנוז?
מוקי וינשטוק:
קו זה דבר מתהווה. בצרפת שואלים 'איזה דור אתה מייצר יין' – משהו שנמשך לאורך השנים כקו של יקב.
במדינה צעירה כשלנו התוויית הקו נוצרת בשילוב של שני דברים. לכל מי שהולך לייצר יין יש חשיבה לאיזה יין הוא רוצה להגיע, "להיות כמו..." לפי מודל כלשהו כסמן ימני. מצד שני יש המציאות: איזה ענבים הצלחת להוציא השנה, איזה טכנולוגיה יש לך, וכאן נכנס גם הידע המצטבר. אני מעריך שרוב הייננים הטובים בונים לעצמם סגנון לאורך זמן. ברמה ארצית יש מעטים עם קו ברור, רובם על קו התנסות ותהליך הבנייה.
יהודה כמיסה: אני עושה יינות עולם חדש.

מה היקף הייצור והיצוא שלכם?
יהודה כמיסה:
אנחנו מייצרים כ- 120,000 בקבוקים של היינות שלנו, כאשר יותר מ- 50% מיועדים ליצוא. ועוד כ- 100,000 בקבוקים לשני יקבים אחרים. היצוא בעיקר לארה"ב דרך חברת הפצה של בנג'מין באואר היהודי לשוק הכשר – Happy Hearts Wine .
מוקי וינשטוק: בארץ אנחנו מוכרים בעיקר לחנויות יין ומתמקדים בירושלים, אך גם בערים אחרות. מעט מסעדות לקחו את היינות כיין דגל – בקיסריה, כרמים וכו', וזה היין המיוחד שלהם.

טעימת יינות אור הגנוז
סהר 2007
קברנה סוביניון עם מעט מרלו. מיושן שנה בחביות חדשות ולאחר מכן שנה נוספת בבקבוק. צבעו מעט סגול. פירותי ואלכוהולי למרות המאמץ לצמצם באלכוהוליות. ניכרת חמאתיות טובה וחמיצות אלגנטית ונעימה. היין נעים לשתייה.
המחיר 99 ₪

קמש 2007
48 אחוז קברנה, 32 אחוז מרלו ו- 20 אחוז שיראז. היין יותר אלכוהולי בהשוואה לסהר, ונותן תחושת חריפות במגע ראשון. הסיומת נעימה ומשולבת במעט מרירות בקצה. החמיצות בולטת מדי לטעמי.
המחיר 119 ₪

נמורה 2007
זהו יין קברנה סוביניון המשקף פרי חזק, אלגנטי, מאוזן מאוד. יין מרשים שעדיין לא נמכר בשוק. יוצרו ממנו 1000 בקבוקים בלבד. בבציר 2009 יש לצפות ל- 2700 בקבוקים (2008 הייתה שנת שמיטה).
צבעו סגול, מה שמאפיין יינות רבים מאזור גידול זה, וגם כמובן עקב גילו הצעיר.
היין מכרם ספציפי שהניב ענבים בריכוז גבוה במיוחד. הוא המתין בסבלנות בחביות במשך שנתיים. המשיך שנה בבקבוקים, וכפי הנראה יוכל להמשיך ולהמתין בהם שנה נוספת.
להערכתנו, גם לאחר מכן יוכל להמשיך ולהתפתח ולמשך שנים רבות במקרר/מרתף ולתת תמורה איכותית למחירו.
לאחר סחרור קליל בגביע הוא מדיף ריחות נעימים מאוד, ובעיקר פירות אדומים ושחורים ואדמה. יין שמנוני, עוצמתי, גוף מלא. למרות גילו הצעיר העפיצות קלה מאוד.
המחיר 180 ₪

חדש: אלימה - ללא ביסולפיט כלליהודה כמיסה, אור הגנוז
75% קברנה סוביניון, 25% קברנה פרנק. ללא ביסולפיט כלל, לעומת יין אורגני בו יש רמה מסוימת של ביסולפיט.
יהודה אומר כי מה שמיוחד מבחינה ייננית ביין זה, הוא שבדרך כלל ביינות צעירים יש פירותיות אך טאנינים קשים, ואילו היין שהתבגר מאוד נותרת קצת פירותיות והטאנינים מתרככים. המיוחד באלימה: פירותיות וטאנינים רכים.
הבעייתיות: יין זה דורש שינוע במקסימום 10 מעלות, שמירה במקרר בחנות או מסעדה בכ- 10 מעלות, ויש לו תפוגת שתייה - דבר שאין ביין אחר.

יינות קינוח
קינוח גלילי
יין לבן מתוק מענבי סוביניון בלאן ו-ויונייה (לא מוסקט).
בעל טעם נעים, חמאתי עם ריח טחב קל המתקבל מהחבית.
המחיר 59 ₪

הר סיני
יין אדום מתוק בשיטת קהור, צרפת. בציר מאוחר ב- 30 בריקס בחלקה אחת של קברנה סוביניון, יבול נמוך של 350 ק"ג לדונם. הקפאה תחילה, בישול על עצי זית בהמשך, ויישון בחביות בחוץ. יין ללא מגבלת התיישנות.
אומר עליו יהודה כמיסה: "הגעתי אל ההר סיני במקרה. ביין קהור מבשלים את התירוש ב'בן מרי' (סיר בתוך סיר מים). ניסינו ולא הצלחנו. החלטנו לא לזרוק את הענבים, אלא חיממנו אותם – לא בישלנו – ויצא היין כפי שהוא. זה לא יין מבושל. היין מרוכז פעמיים. גם מהקפאת ענבים במשך שלושה ימים וגם מהריכוז בחימום, ולאחר מכן יישון במשך שנה בחביות בחוץ".
המחיר 125 ₪

 


 

יין ללא תוספת ביסולפיט - גופרית

 

חדש על המדפים: יין ללא תוספת ביסולפיט - גופרית. יין אילמה הינו יין ייחודי המיוצר בשיטה חדשנית ופורצת דרך של ד"ר ארקדי פפיקיאן מומחה בינלאומי לתורת היין והגפן. כיום המחקרים מוכיחים כי צריכת כוס יין ביום תומכת בירידה במשקל, ומועילה בהורדת סוכרת ובעיות לב. יין אילמה, בנוסף ליתרונות המוכרים ביין אדום, מיוצר תוך הימנעות מוחלטת מהוספת ביסולפיט-גפרית - חומר משמר

היין עבר מיצוי ארוך של קליפות ענבי קברנה סוביניון וקברנה פרנק, מחלקות וותיקות של כרם בהר מירון. תסיסה קרה ואיטית והשתבחות בחביות עץ אלון צרפתיות. השם "אילמה" מייצג את החיבור המרתק עם מכללת אילמה – מכללה ללימודי רפואה משלימה, ותורת הגוף והנפש היהודית, הממוקמת ביישוב אור הגנוז, יין אילמה מייצג את תרומת היקב לחיבור מופלא זה.

יין איכותי הוא תמיד תוצאה של מרכיבים מעולים ויינות "יקב אור הגנוז" מבוססים על גפנים הגדלים בכרמים ותיקים באזור אור הגנוז, הר מירון ודלתון. הכרמים נהנים מאקלים ייחודי של מרום הגליל, האופטימלי למגוון זני הענבים האיכותיים, בגבהים של 780-870 מטר מעל פני הים. כרמים אלה גדלים בחלקות, שניתן לשרטט את ההיסטוריה שלהן אחורה במשך מאות שנים.

יקב אור הגנוז הוקם ב-2005 למרגלות הר מירון, ושם לו למטרה לייצר יין באיכות גבוהה, באווירת "בוטיק" אמיתית. מתוך הכרמים הותיקים נבחרים הגפנים בצורה קפדנית, לכל סדרת יין בנפרד. ההתאמה והזהות בין חלקות האדמה ליינות השונים, הופכת את כל תהליך הייצור לאישי יותר. המתכון הייחודי המשלב בין איכות הכרמים והטרואר המיוחד של אזור הר מירון, הוא המעניק ליינות אור הגנוז את הטעמים והניחוחות היוקרתיים, שכל כך מאפיינים אותם.

כמה: 90 שקלים

  • איפה: להשיג בכל חנויות היין המובחרות

 


 

היין שזכה במדליית זהב כפולה

 

יין כרם מרום מחלקת שמאי 2011 הינו יין אדום יבש עשוי מ – 100% ענבי קברנה סובניון, ציבעו אדום-בורדו עוצמתי, ארומה של פירות שחיין כרם מרום מחלקת שמאי 2011 - אור הגנוזורים בשלים מאוד ומצומקים, דובדבן, אוכמניות, שזיף, פטל, על רקע של סימני יישון ארוך בחביות עץ אלון משובחות, טעמו מרוכז, שמנוני, מורכב, עם סיומת חלקה, ארוכה ומרשימה. יין איכותי ורך זה הינו מתאים לליווי מאכלים משובחים. (מצ"ב דף יינן מפורט)

מחיר היין: 100 ש"ח וניתן להשיגו בחנויות יין מקצועיות.

יקב 'אור הגנוז', הינו יקב בוטיק אשר הוקם בשנת 2005 בלב אזור היין, למרגלות הר מירון. היקב מנוהל ע"י חברי הישוב החרדי-שיתופי אור הגנוז, המנהל את אורח חייו עפ"י הרעיון שיתופי-קיבוצי שמעודד אורח חיים של עבודה לצד לימוד פנימיות התורה. כל עובדי היקב הם תושבי היישוב.

ביקב "אור הגנוז" מדגישים יותר מכל את המשפט שאומר: "יין טוב מתחיל בכרם". כרמים אלו, בעלי היסטוריה של מאות שנים, ממוקמים בגבהים שבין 700-900 מטרים מעל פני הים, נהנים מהאקלים הייחודי של אזור מרום הגליל, המתאים בעיקר לגידול זני ענבי איכות. 

השילוב המנצח בין אזור הכרמים האיכותי, רמת המיון הממוקדת והקפדה על כל תהליכי הייצור מעניק ליינות 'אור הגנוז' את הטעמים והניחוחות המייחדים אותם.

מתחילת דרכו התחייב יקב 'אור הגנוז' לייצור יינות איכותיים ברמה בינלאומית, זאת מבלי לאבד את האווירה הכפרית והחקלאית המאפיינת את האזור. הכרמים, הגפנים והענבים נבחרים וממוינים על פי רמות האיכות, כך שלכל יין יש את האופי האישי שלו.

יקב אור הגנוז מייצר 230,000 בקבוקים בשנה, ליקב 3 סדרות מרכזיות:

  • סדרה ראשונה-כרם עמוקה ובה 5 יינות מחלקות שונות- חלקת אידרא קברנה סוביניון 2012 , חלקת זוטא מרלו 2012 , חלקת מרוס- שיראז 2012, חלקת אבטליון סוביניון בלאן 2012 והשנה הצטרף חלקת ינאי יין אדום חצי יבש קברנה סוביניון 2012. מחיר   60 ש"ח
  • סדרה שנייה-כרם מרום ובה 4 יינות  חלקת שמאי קברנה סוביניון 2011, חלקות הלל ודן קברנה סוביניון-קברנה פרנק ושיראז 2011,השנה הצטרפו שני יינות חדשים - חלקת אביתר קברנה פרנק 2011 וחלקת ניתאי – מרלו 2011. מחיר 100 ש"ח
  • סדרת הדגל-כרם נמורה- קברנה סוביניון 2010  מחיר 190 ש"ח 
  • פרנץ בלנד – בלנד צרפתי משובח –מחיר 180 ש"ח

 

כבוד ליין הישראלי בתחרות הבינלאומית 2013 TERRAVINO

 

עברה שנה ושוב נערכה בארץ תחרות היין הבינלאומית החשובה טרהוינו. יותר מ-600 יינות וכהלים מ- 24 מדינות השתתפו השנה בתחרות טרהוינו 2013 אשר התקיימה במלון קראון פלזה בירושלים.
בס”ה הוענקו בתחרות 13 מדליות זהב כפול, מתוכם 5 מדליות הוענקו ליינות ישראלים מצטיינים. 28 יינות ישראלים זכו במדליית זהב. כבוד ליין הישראלי וגם חשיפה בינלאומית חשובה ליקבים. מספר שופטים שהם גם כתבי יין הגיעו מחו”ל והם
יספרו לקוראיהם
על חוויותיהם אצלנו בביקור ביקבים, ובכלל.
תחרות טרהוינו נוסדה לפני שמונה שנים על ידי מספר יזמים מהארץ ומהעולם, וביניהם – חברת איש הענבים. במרוצת השנים, צברה התחרות מוניטין והערכה בקרב אנשי תעשיית היין העולמית והישראלית ובקרב חובבי היין בארץ ובעולם. לדעתו של ראול קסטליאני מארגנטינה, נשיא טרהוינו כיום נחשבת טרהוינו לאחת מעשר התחרויות הטובות בעולם.
חיים גן, מאיש הענבים, יוזם ומפיק התחרות אומר שטרהוינו מהווה מנוף שיווקי וכלכלי גדול לתעשיית היין המקומית. ההשתתפות בטרהוינו תורמת לתדמית ולמכירות של היקבים הנוטלים בה חלק. “תעשיית היין הישראלי בעשור האחרון עברה מהפך, השתכללה והתבגרה. אנו מקווים כי העשור הקרוב יהיה עשור של יציבות ומקצועיות, יצירת חזית אחידה של יינות ישראל בעולם, השתתפות בתחרויות בינלאומיות גדולות, מה שיביא לחשיפה בינלאומית וגידול בייצוא”.
חברת איש הענבים מפיקת התחרות והפסטיבל הוקמה על מנת לקדם את תרבות היין בישראל ולסייע להציב סטנדרטים של איכות בתחום. היא עושה זאת בעקביות כבר תקופה ארוכה.
צוות השופטים בטרהוינו מנה השנה כ-30 טועמי יין, בהם דמויות מפתח בתעשיית היין וסגנון חיים, עיתונאי יין, גורמה ותיירות מובילים מהעולם, ביניהם בכירי שופטי היין והכהלים בארץ.
התחרות עומדת בסטנדרטים הקפדניים ביותר המקובלים בענף, ומנוהלת בפיקוח מלא של ארגון היין הבינלאומי המשפיע ביותר ה-OIV. זוהי השנה השמינית שהארגון מעניק לטרהוינו את חסותו המלאה, המהווה תו איכות ואות כבוד לתעשיית היין בישראל

התחרות מורכבת מ”טעימות עיוורות” של היינות המתחרים על ידי פאנל השופטים.
הניקוד מתבצע בכפוף לכללי ארגון היין הבינלאומי OIV בפיקוחו ש
ל סגן נשיא הארגון מר יאן ג’ובאן, שישב בראש שולחן השיפוט מספר 1. בכל שולחן ישבו בין 5 ל-7 שופטים. השופטים דירגו את היינות על גבי טופס השיפוט האחיד של ה-OIV. הדירוג מתבצע בהתאם למראהו של היין, ריחו, טעמו וכן הערכה כללית. הציונים ניתנים בסולם של 0-100 ויין המקבל ניקוד של 75 ומטה, נחשב ליין פסול. מעבר לציון, רשאים השופטים להעיר הערות לגבי אלמנטים שונים של היין, לטוב ולרע והינם מתבקשים לעשות זאת, כאשר נתנו ליין ציון נמוך במיוחד, כביקורת מקצועית ביחס ליינות עבור היצרנים.
טופס השיפוט עצמו עוצב על ידי כשלושים בעלי תואר מסטר אוף וויין, באופן כזה המקנה ניקוד שונה לגורמים שונים הקשורים במראה, בטעם ובריח של היין, כך שהתוצאה הסופית מעריכה באופן אובייקטיבי ככל הניתן את היין, על כל תכונותיו.
אני מביא את רשימת הזוכים במדליות ובפרסים וממליץ לכם לחפש בחנויות היין המתמחות יינות אלה כשאתם מתלבטים בעתיד הקרוב איזה יין ישראלי לקנות.
רשימת הזוכים המיוחדים:
היין הישראלי הטוב ביותר בתחרות: יקב בן חיים, מיטוס 2005

היין הבינלאומי הטוב ביותר בתחרות:
Zemlia Himno, bicentenario, malbec 2010 argentina

חמישה יינות ישראליים זכו ב”מדליית על” – זהב כפול – לפי סדר א- ב :
יקב אור הגנוז, שמאי, קברנה סוביניון 2011
יקב אמפורה, מקורה, מרלו-ברברה 2008
יקב בן חיים, מיתוס 2005
יקב ברקן, אלטיטיוד + 720, קברנה סוביניון 2009
יקב רמת הגולן, קברנה סוביניון, ירדן 2008

הפרס ליינן הטוב ביותר בתחרות הוענק לשני צוותי ייננים שפער הניקוד ביניהם עמד על 4 מאיות הנקודה. פרס זה ניתן ליקב אשר זכה לפחות ב-4 מדליות בתחרות, מתוכם לפחות 2 מדליות זהב.

צוות הייננים של יקבי רמת הגולן
היין הישראלי הכשר הטוב ביותר בתחרות: יקב ברקן, אלטיטיוד + 720, קברנה סוביניון 2009
יקב הבוטיק הטוב ביותר בתחרות אשר מייצר בין 100,000 ל-500,000 בקבוקים: יקב אור הגנוז
יקב הבוטיק הטוב ביותר בתחרות אשר מייצר בין 10,000 ל 100,000 בקבוקים: יקב אמפורה
יקב הבוטיק הטוב ביותר בתחרות אשר מייצר בין 1,000 ל-10,000 בקבוקים:
יקב כינור דוד עבור היין: “שמעון פורט 1986″
היקב הביתי הטוב ביותר בתחרות אשר מייצר עד 1,000 בקבוקים: יקב 3 גפנים עבור היין: ויונייה 2012
יקב ויטלי, שירז 2012
היין הטוב ביותר בתחרות, שזכה בתואר Grand Champion Terravino 2013 הוא יקב בן חיים, מיתוס 2005

היינות הישראלים שזכו במדליות
זהב כפול
אמפורה, מקורה, מרלו ברברה 2008
ברקן, אלטיטיוד 720 + קברנה סוביניון 2009 כשר – בן-חיים, מיתוס 2005
רמת הגולן, ירדן, קברנה סוביניון 2008 – כשר
אור הגנוז, כרם מרום חלקת שמאי קברנה סוביניון 2011 – כשר

זהב
אמפורה, מקורה 2008
אמפורה, מקורה קברנה סוביניון 2008
ארזה, אוטור, קברנה סוביניון 2010 – כשר
בן-חיים, גרנד רזרב, קברנה סוביניון 2009 – כשר
דלתון, כרם חושן” שיראז 2011 – כשר
עמק האלה, מרלו 2010 – כשר
רמת הגולן, ירדן, הייטס וויין 2011 – כשר
גבעות, מצדה 2011 – כשר
משק יין הנס שטרנבך, ג’נבא רזרב 2008 – כשר
כינור דוד, שמעון בסגנון פורט 1986 – כשר
מירון, דומיין 2009 – כשר
הר אודם, קברנה פרנק 2010 – כשר
הר אודם, אלפסי 2008 – כשר
אור הגנוז, כרם נמורה, קברנה סוביניון 2009 – כשר
אור הגנוז, כרם עמוקה חלקת מרוז שיראז 2012 – כשר
סגל, לא מסונן קברנה סוביניון 2009 – כשר
שושנה, בלנד 2008
שטרן, רזרב, קברנה סוביניון 2009
כשר – תבור, לימיטד אדישן 1/7000 2010
טפרברג 1870, רזרב, פטיט ורדו 2011 – כשר
אריאל ביהודה, חכליל מרלו 2012 – כשר
דוכתא – שיראז 20112 – יקב ביתי
3 גפנים, יונייה 2012 – יקב ביתי

כסף
ברקן, אלטיטיוד 624 + קברנה סוביניון 2008 – כשר
בן-חיים, רזרב, קברנה פרנק 2010 – כשר
דלתון, פטיט סירה 2011 – כשר
כשר – רמת הגולן, ירדן, כרם אורגני אודם, שרדונה 2011
רמת הגולן, מרלו 2009 – כשר
גוסטבו וג’ו ענבר, שיראז 2010
נחל חרמון, שיראז 2008
כפיר, לייגר, סירה ופטיט סירה 2009
נעמן, פטיט ורדו 2010
הר אודם, וולקני שרדונה 2012 – כשר
אור הגנוז, כרם מרום, חלקת אביתר, קברנה פרנק 2011 – כשר
סגל, רכסים דובב, מרלו 2009 – כשר
שילה, לג’נד 1 2011 – כשר
תבור, אדמה II, קברנה סוביניון ופטיט סירה 2010 – כשר
תיתורה, רזרב, מרלו ושיראז 2009 – כשר
ארגוב, פטיט סירה 2012 – ארגוב יקב ביתי
3 גפנים, ברברה 2011 – יקב ביתי
ארגוב,יקב ביתי – קברנה פרנק 2011
יינות רוני, רוני 2011 – יקב ביתי
דה ויין ארומה 2010 – יקב ביתי A.G
ענבר, רותם – יקב ביתי

אפשר לראות מתוך התוצאות שבתחרות זו שניתנה הזדמנות למספר יקבים חדשים לחשוף עצמם בפני ציבור חובבי היין. אז שיהיה בהצלחה לכולם.
לחיים !!!


 

מדליות זהב בינלאומיות ליקב "אור הגנוז"

 

בתחרות טרה וינו 2013 שנערכה בירושלים המושלגת זכה יקב אור הגנוז בתואר המבטיח יקב הבוטיק הטוב ביותר אשר מייצר בין 100,000-500,000. בנוסף, זכה היקב במדליית דאבל גולד עבור יין שמאי מסדרת מרום מזן קברנה סוביניון 2011. במדליות הנוספות זכו היינות נמורה 2009 מסדרת הדגל של היקב(180 ש"ח ), מסדרת עמוקה חלקת מרוס שיראז 2012 (60 ש"ח) , מסדרת מרום אביתר קברנה פרנק (100 ש"ח) 2011 והר סיני פיסגה 2010.

יקב 'אור הגנוז', הינו יקב בוטיק אשר הוקם בשנת 2005 בלב אזור היין, למרגלות הר מירון. היקב מנוהל ע"י הישוב החרדי-שיתופי אור הגנוז, המנהל את אורח חייו עפ"י הרעיון שיתופי-קיבוצי שמעודד אורח חיים של עבודה לצד לימוד פנימיות התורה. כל עובדי היקב הם תושבי היישוב.

בעלי יקב "אור הגנוז" מדגישים יותר מכל את המשפט שאומר: "יין טוב מתחיל בכרם". כרמים אלו, בעלי היסטוריה של מאות שנים, ממוקמים בגבהים שבין 700-900 מטרים מעל פני הים, נהנים מהאקלים הייחודי של אזור מרום הגליל, המתאים בעיקר לגידול זני ענבי איכות.